Thanks to all who participated in the Ocean State Homebrew Competition.

There were 505 entries judged and 248 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show – Beer

PlaceBrewer(s)Entry NameStyleClub
1stMatthew BorderKaiser Kolsch5B: KolschBoston Wort Processors
2ndNicholas GrinerSchwartzie8B: SchwarzbierTalkbeer homebrew club
3rdChristopher DufresneGood Ol’ Smokey32A: Classic Style Smoked BeerWort Happens

Best of Show – Cider

PlaceBrewer(s)Entry NameStyleClub
1stEd Sabato300DC1A: New World CiderRIFT

Best of Show – Mead

PlaceBrewer(s)Entry NameStyleClub
1stGabriel Wroblewski
Co-Brewer: Samuel And Daniel Wroblewski
Aquidneck MeadM1B: Semi-Sweet MeadJbreW Student Brewing

Winning Entries

Table 1: LIGHT LAGERS (9 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stRobert Burger
Co-Brewer: Adam Burger
Blizzard Brew1A: American Light Lager
2ndChris VentimigliaClassified Vision1B: American Lager
3rdFrank AltieriNo ’Juncts Cream Ale1C: Cream Ale
HMRobert BurgerI’s Cream1C: Cream Ale

Table 2: LIGHT EUROPEAN LAGERS (23 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stMatthew BorderKaiser Kolsch5B: Kolsch
2ndJeremy AdamsBohemian Pils3B: Czech Premimum Pale Lager
3rdChris BurkeMiesenbock4C: Helles Bock

Table 3: AMBER EUROPEAN LAGERS (20 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stNicholas GrinerSchwartzie8B: Schwarzbier
2ndVictor Gabriel
Co-Brewer: Aaron Maas
Ctrl-Alt-Dusseldorf7B: Altbier
3rdMike SewardMarzen6A: Marzen
HMDaniel McNevinVienna Lager7A: Vienna Lager

Table 4: STRONG EUROPEAN BEER (14 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stPaul ZoccoBALTIC PORTER9C: Baltic Porter
2ndRon ClappDoublebock9A: Doppelbock
3rdEd SabatoBox-Kicker Doppelboock9A: Doppelbock

Table 5: GERMAN WHEAT BEER (7 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stRodney KibzeyBitezenbock10C: Weizenbock
2ndMeg FrylingHefeweizen10A: Weissbier
3rdKevin DoddsDunkel 0410B: Dunkels Weissbier

Table 6: ENGLISH LIGHT ALE (9 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJim Baulsir
Co-Brewer: Dave Baulsir, Cindy Baulsir And Cuddy The Brew Dog
British Bitter11B: Best Bitter
2ndJeremy AdamsButtah Bitter11C: Strong Bitter
3rdKrzysztof LasockiTamed Byeast #312B: Australian Sparkling Ale

Table 7: BRITISH BROWN ALE (10 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stDan MartichMild Mannered Beagle13A: Dark Mild
2ndKevin DoddsChump Change Brown Ale13B: English Brown Ale
3rdCraig CopeNorthern English Brown13B: English Brown Ale

Table 8: SCOTTISH AND IRISH (15 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stKevin DoddsExport This! Scottish Ale14C: Scottish Export
2ndRobert BurgerScottish, Not Crap14C: Scottish Export
3rdDave Crawford Jr
Co-Brewer: Jill Crawford
Red Yeti15A: Irish Red Ale

Table 9: STOUTS (57 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stPaul ZoccoIMP STOUT20C: Imperial Stout
2ndRon ClappR. I. S.20C: Imperial Stout
3rdMike RegoRedemption Stout16C: Tropical Stout
HMJames MarshallTwo Thumbs Russian Imperial Stout20C: Imperial Stout

Table 10: STRONG BRITISH ALES (21 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stChris MoranTriple D Touble17B: Old Ale
2ndDan MagesRye Cask Old Ale17B: Old Ale
3rdPhilip Langford
Co-Brewer: Mike Cohen, Mike Thompson
Brother Abelard’s Sack Cloth And The Twins17C: Wee Heavy

Table 11: AMERICAN ALES (55 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stChris PetersonAPA V218B: American Pale Ale
2ndMike BaumannAmber Ale19A: American Amber Ale
3rdBenjamin QuinnBowie Beer19A: American Amber Ale

Table 12: AMERICAN IPA (32 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stAlex MacIntoshTroppy IPA21A: American IPA
2ndTom McDonough
Co-Brewer: Danielle Buchannon
Mountain Top IPA (Down Undah)21A: American IPA
3rdJoshua EngdahlNE IPA 21A: American IPA
HMJames MarshallVignette21A: American IPA

Table 13: SPECIALTY IPA (13 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stMarc FosterNEIPA21B: Specialty IPA
2ndMarc FosterKama Citra+21B: Specialty IPA
3rdMarc FosterBlack IPA21B: Specialty IPA
HMKevin ClarkDown21B: Specialty IPA

Table 14: STRONG AMERICAN ALE (11 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stMatt AugerCelestial DIPA22A: Double IPA
2ndAlex MacIntoshI Am Myrcene, Hear Me Roar22A: Double IPA
3rdCharles MacalusoAll Systems Go22C: American Barleywine
HMPeter HopkinsDust My Brew’m Imperial IPA22A: Double IPA

Table 15: EUROPEAN SOURS (16 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stRon ClappGueuze23E: Gueuze
2ndGregory RadawichFrambozenbier23F: Fruit Lambic
3rdGregory RadawichNed Flanders 201523B: Flanders Red Ale
HMGregory RadawichNed Flanders 201323B: Flanders Red Ale

Table 16: BELGIAN ALES (9 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stBradford BuckMaltification 24C: Biere de Garde
2ndBradford BuckPale Belly24B: Belgian Pale Ale
3rdKrzysztof LasockiDouble Dose24C: Biere de Garde
HMAndrew Orefice
Co-Brewer: David Hope-Ross
Biere De Garde24C: Biere de Garde

Table 17: STRONG BELGIAN ALE (12 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJoshua Gravel
Co-Brewer: Ross Murphy
SaisON-SaisOFF25B: Saison
2ndCraig McLarenElectric Fence, Farmhouse Style Saison25B: Saison
3rdJennifer PereiraFierce Rabbit25B: Saison

Table 18: TRAPPIST STYLE (21 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stMark W. SlaterDubbel Trubel26B: Belgian Dubbel
2ndLyn HowardBelgian Tripel #126C: Belgian Tripel
3rdMeg FrylingOrange Belgian Dubbel26B: Belgian Dubbel
HMMitchell Combes
Co-Brewer: Royce Schlittenhart
Trapp Queen26A: Trappist Single

Table 19: HISTORICAL STYLES (7 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJason ChangGoseface Killah27A: Historical Beer
2ndDan MartichOld Hound Dog27A: Historical Beer
3rdDrew Chambers003 2016-02-0727A: Historical Beer

Table 20: AMERICAN WILD ALE (17 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stGregory RadawichFrom The Hill28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndGregory RadawichFreaky Creek28C: Wild Specialty Beer
3rdDan MagesFunk Metal Sour28B: Mixed Fermentation Sour Beer
HMRamsay HoguetConcentration Clown 28B: Mixed Fermentation Sour Beer

Table 21: FRUIT BEER (12 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stTroy Cabral
Co-Brewer: Brendon Todd
The Welgian Baffle29B: Fruit and Spice Beer
2ndKevin PowersFuzz N Beans29B: Fruit and Spice Beer
3rdBrian Votolato Gaspee Point Red, White & Blueberry Cream Porter29C: Speciality Fruit Beer

Table 22: SPICED BEER (26 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stDaniel McNevinFranklin’s Ale30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndGregory RadawichCount Chocula30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdKevin PowersSPF 1530A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 23: SODAS AND ALTERNATIVES (1 entry)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stTimur Snoke Harder Than Mike’s Cranberry Lemonade35A: Alcoholic Soda and ’Non-Soft’ drinks

Table 24: SMOKED BEER (8 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stChristopher DufresneGood Ol’ Smokey32A: Classic Style Smoked Beer
2ndJennifer Pereira
Co-Brewer: JWU - Gabriel Wroblewski, Mitch Combes, Patrick Whitehead, Dan Romatowski, Ray Holloway, Rebecca Avila
Smoky Bear32B: Specialty Smoked Beer
3rdKyle BatleyMaple Smash32A: Classic Style Smoked Beer

Table 25: WOOD AGED (19 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stBenjamin QuinnThe Woodland Session33A: Wood-Aged Beer
2ndKevin ClarkSoulsucker - Chocolate & Vanilla Swirl33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdJoshua FoggDobby’s Drunken Porter33B: Specialty Wood-Aged Beer
HMTodd KichefskiBourbon Brown33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 26: SPECIALTY (6 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stDustin MitchellEubay-P-A34C: Experimental Beer
2ndPeter RobartsALTernative34C: Experimental Beer
3rdJason Bonin
Co-Brewer: Matt Ledoux, Matt Haynie
New England Pale Ale34C: Experimental Beer

Table 27: STANDARD CIDER & PERRY (9 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stEd Sabato300DC1A: New World Cider
2ndEd Sabato800DC1A: New World Cider
3rdMatthew BorderCiderC1A: New World Cider
HMRodney KibzeyPippin ItC1A: New World Cider

Table 28: SPECIALTY CIDER & PERRY (19 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stLyn HowardBourbon Barrel CiderC2F: Specialty Cider/Perry
2ndPaul ZoccoSPICED APPLE CIDERC2E: Cider with Herbs/Spices
3rdKyle Gamache
Co-Brewer: Sarah Hisgon
Coldest Winter Night CiderC2D: Ice Cider

Table 29: TRADITIONAL MEAD (5 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stGabriel Wroblewski
Co-Brewer: Samuel And Daniel Wroblewski
Aquidneck MeadM1B: Semi-Sweet Mead
2ndPaul ZoccoSWEET MEADM1C: Sweet Mead
3rdRussell Palumbo
Co-Brewer: Jeffrey Palumbo
Orange Blossom Honey MeadM1B: Semi-Sweet Mead

Table 30: FRUIT MEAD (5 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stRyan WhitcombI’m Buckwheat DammitM2C: Berry Mead
2ndLyn HowardQuince Apple MeadM2E: Melomel
3rdMike RegoLazy Lightnin’ CyserM2A: Cyser

Table 31: SPICED MEAD (11 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJennifer Pereira
Co-Brewer: JWU - Gabriel Wroblewski, Mitch Combes, Patrick Whitehead, Dan Romatowski, Ray Holloway, Rebecca Avila
El Alacron (The Scorpion)M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead
2ndDaniel McNevinFall CyserM3A: Fruit and Spice Mead
3rdDaniel McNevinCinnamon MeadM3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead

Table 32: SPECIALTY MEAD (3 entries)

PlaceBrewer(s)NameStyle
1stJennifer Pereira
Co-Brewer: JWU - Gabriel Wroblewski, Mitch Combes, Patrick Whitehead, Dan Romatowski, Ray Holloway, Rebecca Avila
Smoky BearM4A: Braggot
2ndJustin Moynihan
Co-Brewer: Chris Forte & Dave Law
Apium Nectar BlendM4A: Braggot
3rdScott GobeilleFeel The Bern BochetM4B: Historical Mead